Informacje o projekcie

Zespół to było KGW, które śpiewało. Panie i Panowie śpiewali pieśni stąd, zasłyszane od pokoleń. W czasie wojny spotykali się po domach. Po wojnie głównym zajęciem Koła Gospodyń był jednak śpiew. (Górzanki)

Projekt Wyśpiewana tradycja ma na celu popularyzację wiedzy o lokalnych, gminnych zespołach śpiewaczych. Powstał z idei zachowania pamięci o ruchu śpiewaczym Zagłębia Dąbrowskiego.

Dzięki stworzeniu różnych aktywności projektowych (szkolenia, wywiady, zbieranie fotografii) spotkały się w nim 2 rzeczywistości: naukowa próba uchwycenia fenomenu i żywa tradycja.

Efektem tego zderzenia jest otwarta, dostępna strona zespolyspiewacze.pl prezentująca zaledwie kilka zespołów śpiewaczych spośród wszystkich działających w regionie.

Mamy nadzieję, że dzięki funkcji dodawania do niej nowych zgłoszeń będzie ona wciąż żyjącym repozytorium tej tradycji.

Metoda badawcza

Transkrypcja materiałów etnomuzykologicznych

Transkrypcja nagranego materiału muzycznego wymaga od etnomuzykologa wiedzy i doświadczenia. W Polsce obowiązuje metoda, którą w latach 60.XX rozpropagowali muzykolodzy z ośrodka poznańskiego, tj. małżeństwo - Jadwiga Sobieska (1909-1995) i Marian Sobieski (1908-1967). Warstwa muzyczna zanotowana jest na pięciolinii w taki sposób, by uniknąć dużej liczby znaków chromatycznych, a nuta romboidalna (na początku zapisu) to faktyczny dźwięk, od którego śpiewacy zaczynali melodię. W związku z tym pomija się również zapis tonacji, umieszczając znaki chromatyczne przy poszczególnych nutach.

Osoby zaangażowane w realizację projektu

  • Koordynacja: Agata Hofelmajer-Roś
  • Zespół: Magdalena Hak, Michał Wyszyński
  • Dostępność: Anna Korpak

Kierowniczki, kierownicy, członkinie, członkowie zespołów: Brzękowianie, Dąbie, Górzanki, Kapela Gródków, Nasz Gródków, OD-DO, Strzyżowiczanie, Tęcza, Zagłębianki

Projekt strony: Jan Piechota Programowanie: Paweł Marynowski

Fotografie: Michał Jędrzejowski

Instytucja kultury: Anna Nagły i Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary Instytucja samorządowa: gmina Psary w województwie śląskim

Środowisko eksperckie:

  • dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ - szkolenia, opracowanie treści merytorycznych
  • dr hab. Joanna Glenc, prof. UŚ - szkolenia
  • mgr Agata Krajewska - materiały edukacyjne

Nasi partnerzy

  • Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego
  • Instytut im. Oskara Kolberga
  • Fundacja Kultura Obrazu

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. logo Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci