Dąbie
Odtwórz nagranie artykułu
Zespół Śpiewaczy „Dąbie” istnieje od 1988 roku czyli już 32 lata. Powstał w miejscowości Dąbie, z inicjatywy Anny Nagły, która do dnia dzisiejszego sprawuje kierowniczą funkcję. O stronę muzyczną i akompaniament dba instruktor muzyczny zespołu Mirosław Krawczyk (akordeon, instrumenty klawiszowe). Początkowo zespół liczył 21 członków. Dzisiaj jest to 19 osób (15 kobiet i 4 mężczyzn).
Zespół Śpiewaczy „Dąbie” wielokrotnie uczestniczył w przeglądach i konkursach o tematyce folklorystycznej zarówno w obrębie gminy i powiatu, jak i na płaszczyźnie ogólnopolskiej m. in. „Regionalnego Festiwalu Pieśni Zalotnych i Miłosnych” w Preczowie, Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Ludowych „Złoty Talizman” w Pawłowicach, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Folkloriada Jurajska”, „Starodawne i bliskie czasy” w Żarkach. Zespół brał również udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zebrzydowicach oraz w wymianie kulturalnej na Węgrzech w Varpalocie.
Na repertuar składają się pieśni o różnej tematyce, zarówno o dawnym pochodzeniu, jak i te współczesne. Obejmuje on pieśni z grupy powszechnych: miłosne (Bystry potok płynie; Hej na tym tam ugorze), zalotne (Przyszedłbym do ciebie), ale też lokalne (Wele drogi oset). Z kolei obrzędowość doroczna reprezentowana jest jako obrzęd dożynkowy, który ma ściśle określony autorski scenariusz przeplatany pieśniami ludowymi (od lat Zespół jest inicjatorem tego zwyczaju).
W swoim repertuarze posiadają również pieśni współczesne o charakterze biesiadnym, towarzyskim czy refleksyjnym (m. in. Są naprawdę w życiu ważne daty).
Pieśń Od buczka do buczka, należy do grupy tematycznej O stracie wianka (według systematyki – pieśni powszechne). Można tutaj zauważyć wpływy śląskie - warianty tej pieśni można odnaleźć w repertuarze Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego (inna linia melodyczna). Wśród wykonywanych pieśni pojawiają się również pieśni o dawnym pochodzeniu, o tematyce miłosnej. Ich popularność dodatkowo wzmocniona jest poprzez treści świadczące o przywiązaniu do rodzinnego miejsca, które pozwalają na utożsamianie się śpiewających właśnie z tą pieśnią.