Kapela Gródków

Kapela Gródków

Odtwórz nagranie artykułu

Jest to zespół muzyczny, który rozpoczął swoją działalność artystyczną w 2016 roku. Od początku grupa współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gródkowie, w związku z tym naturalną stała się reprezentacja gminy na festiwalach i konkursach o charakterze artystycznym i folklorystycznym. Kierownikiem zespołu jest Tadeusz Kmiecik. Muzycy będący członkami „Kapeli Gródków” mają wieloletnie doświadczenie sceniczne w ramach współpracy z innymi zespołami ludowymi czy promującymi repertuar popularny (m.in. w zespole „Nasz Gródków”).

Zespołowi od zawsze towarzyszy akompaniament instrumentów. Są to, w zależności od wykonywanego repertuaru i okazji: skrzypce, saksofon, instrumenty klawiszowe, gitara, perkusja.

„Kapela Gródków” wielokrotnie występowała w ramach lokalnych imprez m. in. na „Świętojańskim Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych” w Preczowie, ale również na przeglądach ogólnopolskich. Szczególnym osiągnięciem zespołu było zajęcie III miejsca na V Festiwalu Muzycznym Artystów Nieprofesjonalnych „Na klepisku”, organizowanym przez Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru w Katowicach (2017). Zespół reprezentował Gminę Psary również na arenie międzynarodowej podczas wymiany kulturalnej w węgierskim mieście Varpalota.

Na co dzień grupa uświetnia spotkania lokalnej społeczności podczas, których prezentuje repertuar biesiadny, towarzyski, także o charakterze żartobliwym. Przeważają tutaj pieśni autorskie - komponowane i aranżowane według preferencji muzyków, będących członkami tej grupy ( np. Mierzi mie robota, co mi żonka każe; Tam pod las pod górę, Kasia wodę czerpała; Zagłębie to mój dom).

Jedną z wykonywanych przez „Kapelę Gródków” pieśni ludowych jest pieśń powszechna z grupy pieśni zalotnych o incipicie Stoi grusza w polu. Wątek ten znany jest w całej Polsce. Prezentowany jest jako element folkloru podczas różnego rodzaju biesiad, jubileuszy czy też przy obrzędowości rodzinnej weselnej (m. in. na Górnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim czy Rzeszowszczyźnie).

Z kolei pieśń Chateczka, według kierownika zespołu pochodzi właśnie z regionu Zagłębia Dąbrowskiego (jego rękopis znajduje się w archiwum zespołu). Tekst pieśni sugeruje klasyfikację do grupy pieśni powszechnych, zalotnych. Całokształt tzn. płaszczyzna tekstu słownego i tekstu muzycznego oraz specyfika skłania do przypisania tej pieśni do repertuaru autorskiego, współczesnego.

Galeria

Kapela Gródków na 16 Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, Preczów 2019
Kapela Gródków na XVI „Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych”
  • Kapela Gródków na 16 Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, Preczów 2019. Powiększ zdjęcie.
  • Kapela Gródków na 15 Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, Preczów 2018. Powiększ zdjęcie.
  • Kapela Gródków na Regionalnych Spotkaniach Zespołów Artystycznych OSP. Powiększ zdjęcie.
  • Kapela Gródków na Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, Preczów. Powiększ zdjęcie.
  • Kapela Gródków na 14 Festiwalu Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, Preczów 2017. Powiększ zdjęcie.

Pieśni

Zapis nutowy pieśni Chateczka

Odtwórz pieśń Chateczka

Zapis nutowy pieśni Stoi grusza w polu

Odtwórz pieśń Stoi grusza w polu